Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Środowiskowy Dom Samopomocy im. Jana Pawła II

Powiatowe Obchody Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Utworzono dnia 05.05.2022

„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada ,

a przez to, kim jest

nie przez to co ma

lecz przez to, czym dzieli się z innymi. ’’ ( Jan Paweł 2)

 

Dnia  5 maja w Izdebkach odbył się Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych pod hasłem ‘’ Więcej nas łączy niż dzieli’’. Celem tego wydarzenia było wskazanie na potrzeby osób z niepełnosprawnością oraz zwiększenie poczucia własnej wartości wśród osób niepełnosprawnych.

Wydarzenie  rozpoczęło się uroczystą Mszą  św.  o godzinie 9;30 w Kościele pw. Zwiastowania Pańskiego w Izdebkach której przewodniczył abp. Adam Szal . W homilii nawiązał on do ciepła i  bezpieczeństwa domu rodzinnego oraz modlił się za wszystkie  Ośrodki w naszym województwie Po  Mszy  św. każdy otrzymał pamiątkowy obrazek Matki Bożej Pocieszenia.

Później w  uroczystym przemarszu przeszliśmy do Domu Strażaka w towarzystwie kapeli ludowej ‘’Warzanie’’ na dalszą część uroczystości. Tegoroczne występy artystyczne nawiązywały do polskich motywów ludowych mógł to być taniec , lub forma teatralna przedstawiająca obrzęd ludowy.

Ośrodki które  wzięły udział w spotkaniu to: WTZ Haczów, ŚDS Brzozów, ŚDS Blizne, ŚDS Krzywe oraz Dom Pomocy Społecznej w Starej Wsi. Jako pierwsi pojawili się gospodarze spotkania ŚDS Izdebki.

Wreszcie przyszedł czas na występ ŚDS w Brzozowie. W pięknych ludowych strojach przedstawiliśmy ‘’Na ludową nutę ‘’- zwyczaj powitania chlebem i solą .Nie mogło też zabraknąć piosenki ludowej „Moja ty dziewczyno”. Należy dodać że żeńską część tekstu pt. „Jasieńku , ty moje kochanie’’ ułożyliśmy wspólnie w ośrodku . Publiczność bardzo żywiołowo zareagowała na nasz występ my również  byliśmy bardzo zadowoleni.

Szczególne podziękowania należą się naszym opiekunom p . Basi i p. Piotrowi za przygotowanie nas do tego występu .

Później pojawił się jeszcze ŚDS Krzywe, WTZ  Haczów oraz Dom Pomocy Społecznej w Starej Wsi.

Po wszystkich występach przyszedł czas na rozdanie pamiątkowych dyplomów oraz nagród rzeczowych .Nagrody rozdawały władze naszego powiatu Wicestarosta p . Jacek Adamski oraz posłowie na Sejm .Patronat honorowy nad imprezą objął Wójt Gminy Nozdrzec .

Po części oficjalnej zaproszono nas na mały poczęstunek , w trakcie którego przygrywała nam kapela ludowa ‘’Warzanie” oraz mogliśmy obejrzeć pokaz tańców ludowych w wykonaniu Zespołu Tańca ‘’Izdebczanka”’.

To było bardzo ciekawe i pouczające spotkanie pełne integracji ze społecznością lokalną .

Jeszcze raz dziękujemy organizatorom tego spotkania za zaproszenie nas do tego dzieła, i liczymy  że uda nam się jeszcze nie raz spotkać na tego typu wydarzeniach.

Autor tekstu: J. Sasiadek

Powiatowe Obchody Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Utworzono dnia 24.05.2022, 14:24

Zegar

Kalendarium

Lipiec 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny