Nasze pracownie
Pracownia kulinarna
Trening kulinarny w Środowiskowym Domu Samopomocy w Brzozowie prowadzony jest codziennie. W jego ramach uczestnicy doskonalą umiejętności związane z planowaniem i przygotowywaniem prostych posiłków przy użyciu różnych technik kulinarnych, zgonie z zasadami dietetycznymi. Zyskują umiejętności związane z obsługą urządzeń kuchennych oraz sprzętów gospodarstwa domowego. Uczą się dbałości o czystość i porządek podczas przygotowywania posiłków. Ponadto trening obejmuję naukę dekoracyjnego nakrywania do stołu oraz podawania dań. W ramach ćwiczeń przygotowywane są również poczęstunki na spotkania integracyjne dla uczestników ośrodka, z okazji świąt wielkanocnych i bożonarodzeniowych. Posiłki codziennie przygotowuje inna grupa. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.
Sala treningów nr 8
Pokój indywidualnego poradnictwa psychologicznego. Pokój wyciszeń.
W pracowni prowadzone są treningi w formie indywidualnej i grupowej. Zajęcia prowadzi się zarówno w ramach usług, jak i treningów społecznych.
Trening społeczny prowadzony jest z zakresu umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów. Trening składa się z 5 sesji i uczestniczy w nim od 5 do 6 osób.
W pracowni prowadzone są następujące treningi w ramach usług:
Trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym:
- trening dbałości o wygląd zewnętrzny,
- trening kulinarny,
- trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi,
- trening umiejętności praktycznych.
Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w tym:
- kształtowanie pozytywnych relacji z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami w czasie zakupów, w urzędach i w instytucjach kultury.
Trening umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym:
- rozwijanie zainteresowań literaturą – uczestnicy mają możliwość spotkań w bibliotece, mogą korzystać ze zbiorów biblioteki, pracują z bajką terapeutyczną;
- udział w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych – zajęcia umożliwiają integrację z osobami w czasie imprez w ośrodku jak i poza nim;
Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych
- zapoznanie z pracą poczty,
- wysyłanie listów i paczek, adresowanie kopert,
- opłacanie rachunków,
- nauka sporządzania pism urzędowych,
- współpraca z MOPS, ZUS, PCPR.
W pracowni prowadzone są również zajęcia przygotowujące do podjęcia zatrudnienia, gdzie uczestnicy zdobywają wiedzę na temat rynku pracy, uczą się sporządzać dokumenty aplikacyjne i ćwiczą zachowanie się w czasie rozmowy o pracę.